Klinische vaardigheidsoefeningen (B-KUL-E07B3A)

5.0 studiepunten Nederlands 112.0 Tweede semesterTweede semester Inleidend Uitgesloten voor examencontract
Declerck Dominique (coördinator) |  Declerck Dominique |  Quirynen Marc |  Schepers Evert |  N.
POC Tandheelkunde

De doelstellingen van dit opleidingsonderdeel zijn:

  • vertrouwd raken met de uitvoering en organisatie van klinische handelingen ter voorbereiding van zelfstandige patiëntenbehandeling in de daaropvolgende jaren;
  • vertrouwd raken met een goede patiëntenopvang, de diagnostische middelen en het meedenken in het opzetten van een eenvoudig behandelingsplan;
  • het leren chair-side assisteren en uitvoeren van eenvoudige handelingen op een ergonomische wijze en met inzicht van kruisbesmettingsgevaar;
  • het aanleren van communicative vaardigheden en motivatietechnieken.

Er zijn geen specifieke begintermen.
 
De opleidingsonderdelen van de opleiding Tandheelkunde kunnen enkel gevolgd worden indien men geslaagd is in de toelatingsproef arts – tandarts zoals georganiseerd door de Vlaamse Gemeenschap. Voor meer info :  http://www.ond.vlaanderen.be/toelatingsexamen/

Handleiding

Je mag dit opleidingsonderdeel enkel opnemen als je nog maximaal 72 studiepunten moet verwerven om het diploma te behalen.

Je moet voldoen aan een volgtijdelijkheidsvoorwaarde om dit opleidingsonderdeel te mogen opnemen. Volgtijdelijkheid kan STRENG of SOEPEL zijn of een GELIJKTIJDIGHEID inhouden. Ook kan een diplomaNIVEAU als voorwaarde gesteld zijn.
Verklaring:
STRENG: Om dit opleidingsonderdeel op te nemen, moet je geslaagd zijn voor of een tolerantie ingezet hebben voor de opleidingsonderdelen waarvoor dit soort voorwaarde geldt.
SOEPEL: Om dit opleidingsonderdeel op te nemen, moet je de opleidingsonderdelen waarvoor dit soort voorwaarde geldt, gevolgd hebben.
GELIJKTIJDIG: Om dit opleidingsonderdeel op te nemen, moet je ook de opleidingsonderdelen waarvoor dit soort voorwaarde geldt, opnemen of al opgenomen hebben.
NIVEAU: Om dit opleidingsonderdeel op te nemen, moet je ten minste deze graad behaald hebben.


STRENG(E06B0A)

Bovenstaande codes van opleidingsonderdelen stemmen overeen met onderstaande omschrijvingen van die opleidingsonderdelen:
E06B0A : Klinische omgang en reanimatie

Onderwijsleeractiviteiten

2.5 sp. Klinische stage van conserverende tandheelkunde (B-KUL-E07B4a)

2.5 studiepunten Nederlands Werkvorm: Stage 54.0 Tweede semesterTweede semester
POC Tandheelkunde

In deze onderwijsleeractiviteit komen aan bod:

  • klinische handelingen: deelname aan patiëntenverzorging via een vorm van 'actieve participatie',
  • introductie in hygiëne en instrumentensterilisatie,
  • mondgezondheidsvoorlichtingsactiviteit mee begeleiden,
  • klinische verdiepingstopic voorbereiden.

De doelstellingen van deze onderwijsleeractiviteit zijn:

  • de introductie tot klinische werkzaamheden op de afdeling conserverende tandheelkunde (preventieve, diagnostische, therapeutische en organisatorische acts);
  • vertrouwd raken met de uitvoering en organisatie van klinische handelingen ter voorbereiding van zelfstandige patiëntenbehandeling.

Uitvoeren van eenvoudige klinische handelingen, assisteren bij meer complexe klinische handelingen, observatie-oefening instrumentensterilisatie, actieve participatie aan gezondheidspromotie-activiteit, uitwerken klinische verdiepingstopic.

Het studiemateriaal bestaat uit een handleiding en logboek.

1.0 sp. Klinische stage van parodontologie (B-KUL-E07B5a)

1.0 studiepunten Nederlands Werkvorm: Stage 24.0 Tweede semesterTweede semester
POC Tandheelkunde

In deze onderwijsleeractiviteit komen aan bod:

  • verwelkomen van een patiënt en het vlot omgaan met hem en collega's;
  • opnemen van een algemene anamnese en ziektegeschiedenis;
  • uitvoeren van een mondonderzoek en meten van een parodontale status (gingivitis index, plaque index, pocket dieptes, gingivale/mucosale recessies, tandmobiliteit, fazecontrastmicroscopie van vitale plaque, intra-orale röntgenopnames);
  • assisteren/zelf uitvoeren van: mondhygiëne, scalen, aanleren van asepsie en steriliteitsmaatregelen, microbiële index, intra-orale röntgenstatus.

Deze onderwijsleeractiviteit wil de student vertrouwd maken met een goede patiëntenopvang, de diagnostische middelen in de parodontologie en het meedenken in het opzetten van een eenvoudig behandelingsplan. Ook het leren chair-side assisteren en uitvoeren van eenvoudige handelingen op een ergonomische wijze en met inzicht van kruisbesmettingsgevaar hoort tot de doelstellingen, evenals het aanleren van communicative vaardigheden en motivatietechnieken.

Wat de student zelf moet doen:

  • Opname GI/GP & MH instructie: 2X
  • Scaling: 2X
  • RX: 2X
  • Microbiële index: 5X

Waarmee de student assisteert:
  • Rootplaning: 2X
  • Theoretische uitleg: 1X
  • Paro status: 2X
  • Assistentie operatiezaal: 2X

Het studiemateriaal bestaat uit algemene richtlijnen kliniek parodontologie.

1.5 sp. Klinische stage van uitneembare prothetische tandheelkunde (B-KUL-E07B6a)

1.5 studiepunten Nederlands Werkvorm: Stage 34.0 Tweede semesterTweede semester
Schepers Evert |  N.
POC Tandheelkunde

In deze onderwijsleeractiviteit komen aan bod:

  • standaardafdruk,
  • individuele afdruk,
  • beetrelatie,
  • proefopstelling,
  • plaatsen en follow up van een uitneembare prothese.

Doelstelling van deze onderwijsleeractiviteit is het aanleren van de klinische vervaardiging van een uitneembare prothese bij patiënten.

Alle stappen van de vervaardiging van een uitneembare prothese dienen te worden uitgevoerd.

Evaluatieactiviteiten

Evaluatie : Klinische vaardigheidsoefeningen (B-KUL-E27B3a)

Tijdstip : permanente evaluatie
Soort evaluatie : Verslag, Oefening met beoordeling, Medewerking tijdens contactmomenten

 
De beoordeling wordt gebaseerd op volgende onderdelen:
Klinische stage conserverende tandheelkunde:
- bevraging parate kennis na inleidingssessie: open boek bevraging (20%)
- zelfstandig uitgevoerde handelingen (40%):
+ minimum aantal handelingen met evaluatie 'voldoende' zelfstandig uit te voeren door de student: algemene anamnese (1 patiënt), preventieve anamnese (1 patiënt), mondonderzoek (1 patiënt), radiografische diagnose (5 opnames), lokale anesthesie (5 toedieningen), rubberdamisolatie (1 tand), caviteitspreparatie (1 preparatie), bodemlaag (1 caviteit), vulling (2 tanden). Wanneer voldaan werd aan alle minima start de student met een score 13/20 voor dit onderdeel. Per niet gehaald minimum wordt 1 punt in mindering gebracht (hierbij wordt rekening gehouden met het globale patiëntenaanbod tijdens de klinische oefening).
+ elke handeling wordt kwalitatief beoordeeld door middel van een score op Visueel Analoge Schaal (VAS) en dit zowel wat betreft 'technische uitvoering' als 'houding': de gehanteerde criteria worden uitvoerig beschreven in het document 'Handleiding Kliniek Conserverende Tandheelkunde 3de Bach' dat beschikbaar wordt gesteld via het Toledo platform.
Wanneer de student gemiddeld 'op schema' scoort wordt het punt behouden; wanneer de student herhaald 'voor op schema' scoort wordt 1 (of meerdere punten) toegevoegd; wanneer de student regelmatig 'achter op schema' scoort worden minpunten in rekening gebracht in functie van de evaluatie.
- klinische verdiepingstopic hygiëne: evaluatie uitwerking opgegeven vraagstelling (20%)
- klinische verdiepingstopic casus: evaluatie reflectieverslag met betrekking tot klinische situatie (20%)
Het deelpunt stage conserverende tandheelkunde wordt gevormd op basis van een gewogen gemiddelde van de vermelde deelaspecten (zie aangegeven percentages). Per onderdeel waarvoor de evaluatie 8/20 of lager is wordt 1 punt in mindering gebracht – het eindpunt kan evenwel niet lager zijn dan het laagste deelpunt.
Klinische stage parodontologie:
Voor het bepalen van de jaarprestatie wordt er een onderscheid gemaakt tussen prestaties die werden geassisteerd en prestaties die door de student zelfstandig werden uitgevoerd. Eveneens wordt er een onderscheid gemaakt tussen prestaties waarvoor een minimum werd voorzien en prestaties zonder minimum. Voor elke uitgevoerde prestatie wordt een VAS score voorzien. Een negatieve VAS score wordt beschouwd als een onvoldoende prestatie.
Voor elke voldoende gescoorde prestatie wordt een score van 12/20 voorzien. Deze score wordt vermeerderd met 2 maal de waarde van de VAS score. Het gemiddelde van deze scores voor geassisteerde behandelingen en zelfstandig uitgevoerde behandelingen wordt berekend. Een eindtotaal wordt bepaald op een gewogen van het eindtotaal geassisteerde prestaties (25%) en het eindtotaal zelfstandig uitgevoerde prestaties (75%).
Bonus: het rekenkundige eindtotaal kan verhoogd worden met 1 punt per minimum wanneer de student duidelijk meer prestaties dan het vooropgestelde minimum heeftuitgevoerd en alle minima behaald werden.
Malus: per niet gehaald minimum worden 2 punten in mindering gebracht (hierbij wordt rekening gehouden met het globale patiëntenaanbod tijdens de klinische oefening) of 3 indien minder dan de helft van een minimum wordt gehaald.  
De berekening gebeurt enkel op deze prestaties die geen negatieve VAS score kregen. Prestaties met een negatieve VAS score worden niet in rekening gebracht voor het behalen van een vooropgesteld minimum.
De vooropgestelde minima voor geassisteerde prestaties in 3de Bach Tandheelkunde zijn: (1 gerootplaned kwadrant met PD> 5mm), (1 theoretische uitleg), (1 parodontale status), (1 assistentie op de operatiezaal). 
De vooropgestelde minima voor zelfstandig uitgevoerde prestaties in 3de Bach Tandheelkunde zijn: (2 bepalingen van gingivitis en/of plaque index + mondhygiëne instructie), (2 scalings), (2 peri-apicale radiografieën), (2 microbiële index bepalingen).
Klinische stage uitneembare prothetische tandheelkunde:
- zelfstandig uitgevoerde behandelingen + minimum aantal behandelingen met evaluatie 'voldoende' uit te voeren door de student: anamnese en behandelingsplan (2), standaardafdruk (2), individuele afdruk (2), beetrelatie (2), pas in was (2), plaatsen (2), controle (2).
- de behandelingen worden gequoteerd door middel van een score op een visueel analoge schaal (VAS)
- een klinisch examen wordt afgenomen op het einde van de kliniekperiode
Het eindpunt wordt gevormd op basis van het gewogen gemiddelde van de deelpunten voor stages conserverende tandheelkunde (50%), parodontologie (20%) en uitneembare prothetische tandheelkunde (30%).
Vanaf 2 onvoldoende klinieken wordt van het principe van gewogen gemiddelden afgestapt.
Bij 1 onvoldoende kleiner of gelijk aan 7 wordt van het principe van weging afgeweken. In dat geval wordt via beraadslaging een eindpunt bepaald dat niet lager is dan het laagste deelpunt.

Voor dit opleidingsonderdeel is een onvoldoende niet tolereerbaar en leidt dus tot het niet-slagen (art 149).